Nie zwlekaj z norweskim rozliczeniem podatkowym!

Nie zwlekaj z norweskim rozliczeniem podatkowym!

IMG_7259

Jeśli jeszcze nie dokonałeś zeznania podatkowego, nie zwlekaj! 

Reguły wstępnego rozliczenia podatkowego Selvangivelse:

1.Wstępne rozliczenie podatkowe dla wielu jest tylko częściowo uzupełnione przez Urząd Podatkowy. Masz unikalną możliwość zredukowania naliczonego wstępnie podatku poprzez dodanie ulg/odliczeń podatkowych. Masz jednak odpowiedzialność za uzupełnienie informacji w przypadku braku pozycji dochodu lub jego błędnej kwoty.

2. Rozlicz się elektronicznie!

Dlaczego: Wszystkie rozliczenia jakich dokonałeś są archiwizowane, dostajesz potwierdzenia dostarczenia zeznania, jest bardziej prawdopodobne, że zmiany są zarejestrowane przez urząd dla rozliczenia w kolejnych latach.

3. Nie wysyłaj potwierdzeń uprawniających do ulg/odliczeń ale zachowaj je w razie, gdy Urząd Podatkowy zapyta o nie. Zgłoś, jeśli potwierdzenia, rachunki zaginą.

4. Przedstaw wyczerpujące informacje. Użyj do tego pozycji tilleggsopplysninger (dodatkowe informacje). Brakujące, niepełne i nieprawdziwe informacje dają Urzędowi Podatkowemu możliwość do nałożenia kary podatkowej i zmiany rozliczenia podatkowego nawet 10 lat wstecz!

5. Nie sprawdzaj wszystkich kwot naraz. Podziel pracę nad zeznaniem podatkowym. Masz większe szanse na odkrycie ewentualnych błędów.

6. Jeśli odkryjesz błędy w przesłanym zeznaniu, zrób 2 rzeczy:

Zmień błędną kwotę i napisz dlaczego to zrobiłeś. Skontaktuj się też z tym, kto popełnił błąd np pracodawcą, firmą ubezpieczeniową, bankiem lub inną organizacją.

7. Otwórz kalendarz. Czy w przeciągu roku rozliczeniowego wydarzyło się coś ważnego, co może mieć wpływ na podatek?

8. Jeśli złożyłeś zeznanie podatkowe – skontroluj ostateczne rozliczenie podatkowe (skatteoppgjøret). Jeśli twoje zmiany w zeznaniu podatkowym nie zostały uwzględnione, złóż odwołanie w przeciągu 6 tygodni.

9. Jeśli otrzymałeś podatek do zapłaty, pamiętaj aby zapłacić go do 31 maja, tak unikniesz ewentualnych odsetek.

10. Masz wątpliwości? Skontaktuj się ze mną! Gwarantuję rzetelną i efektywną pomoc w Twoim zeznaniu podatkowym.