Jak znaleźć pracę w Norwegii

Jak znaleźć pracę w Norwegii

Jeżeli planujecie podjęcie pracy w Norwegii, warto wcześniej zbadać lokalny rynek pracy, by przekonać się, czy jest zapotrzebowanie na zawód, który aktualnie wykonujemy, bądź w którym posiadamy wykształcenie. W Norwegii większość ogłoszeń o wolnych miejscach pracy jest publikowana w Internecie, między innymi na stronach Norweskiego Urzędu Pracy NAV oraz na stronach tematycznych.

NAV Servicesenter (tel. od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.30: (+47) 55 55 33 33) udostępnia przez telefon informacje na temat wolnych miejsc pracy. Ważne jest, aby upewnić się w jakim regionie oraz jaki typ pracy jesteśmy w stanie ewntualnie podjąć. Pośrednictwem pracy zajmuje się zaś EURES: (+47) 75 42 64 04

Dobrym rozwiaąaniem jest rownież rejestracja profilu w prywatnych agencjach pośrednictwa pracy typu: Adecco, BackUp Personell, Jobzone, Manpower. Link zawierajacy wszystkie biura pośrednictwa pracy: http://www.jobbjakt.no/ vikarbyra.htm

Najlepszym rozwiązaniem jest bezpośredni kontakt z firmami w celu poszukiwania wolnych miejsc pracy. W tym celu trzeba wysłać e-mail ze swoją ofertą lub, o ile jest taka możliwość, osobiście przyjść do siedziby firmy z życiorysem, listem motywacyjnym i referencjami. Informacje na temat sprawdzania kwalifikacji obcokrajowców można uzyskać na stronie http://www.nokut.no/ ( strona jest dostępna również w języku angielskim). NOKUT (Nasjonalt organ for kvalitet i utdanningen) jest państwowym organem zatwierdzającym wyższe wykształcenie obcokrajowców.

Aby uzyskać więcej informacji dotyczących poszukiwania pracy i życia w Norwegii, należy zwrócić się do lokalnego urzędu NAV z prośbą o dostarczenie polskojęzycznej broszury „Życie i praca” lub zajrzeć na stronę https://www.nav.no/en/ Home/Shortcuts/Information+in+ other+languages.383038.cms i wybrać interesujące nas zagadnienie.

Osoby szukające pracy na miejscu, w Norwegii, powinny udać się do Norweskiego Urzędu Pracy NAV, który dysponuje ofertami zatrudnienia, zapewnia dostęp do komputerów i Internetu, telefonu i faksu oraz fotokopiarek. Warto też zajrzeć na stronę urzędu http://www.nav.no/ ( można zmienić język strony na angielski).

Warto także odwiedzić fora internetowe typu MojaNorwegia.pl oraz npor tal.no

Informacje Norweskiej Inspekcji Pracy Arbeidstilsynet o warunkach pracy i płacy w Norwegii: http://www. arbeidstilsynet.no/artikkel. html?tid=92397.

Bardzo przydatną stroną i często odwiedzaną jest też http://www.finn.no, gdzie znajdziemy nie tylko oferty pracy, ale również ogłoszenia dotyczące wynajmu mieszkania, wyposażenia (niekiedy nawet za darmo), sprzedaży aut, wycieczek i usług.

Powodzenia!